Król Kurkowy A.D. 2019

W sobotę, 1 czerwca punktualnie o godzinie 10.00 uroczysta salwa armatnia rozpoczęła turniej Królewski A.D. 2019. Strzelanie do tarczy odbyło się z broni czarnoprochowej, każdy z braci oddał po dwa strzały. Najlepszym strzelcem i zarazem Królem Kurkowym A.D. 2019 okazał się brat Roman Goliński, pierwszym rycerzem brat Krzysztof Konarski natomiast drugim rycerzem brat Krzysztof Urbanek.

Drugą, tradycyjną konkurencję w strzelaniu do kura wygrał brat Robert Świerczyński po którego celnym strzale kur spadł na ziemie. Tuż po nim uklasyfikował się brat Zbigniew Kutzner a trzecie miejsce zajął brat Roman Goliński.


3 majowy turniej strzelecki

3 majowy turniej strzelecki Lubońskiego Bractwa Kurkowego który jak zawsze przyniósł nam mnóstwo emocji mamy już za sobą. Uczestnicy prezentowali wysoki poziom, jednak zacięta i konsekwentna walka wyłoniła najlepszych. Klasyfikacja wygląda następująco:

W strzelaniu medalowym miejsca na podium zajęli:
1. brat Hubert Zawada
2. brat Robert Świerczyński
3. brat Arkadiusz Podbylski

W strzelaniu do kura (kolejek do kura było około 15):
1. brat Dariusz Szmyt
2. brat Wiesław Strączkowski
3. brat Jerzy Skwierzyński

Natomiast konkurencje zapadki wygrał brat Witold Jaśniaczyk.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!Tuniej wielkanocny 2019 r.


W niedzielę 14 kwietnia na strzelnicy w Żabikowie odbył się uroczysty turniej wielkanocny Lubońskiego Bractwa Kurkowego.

 W zaciętej konkurencji o tarczę Bracką najlepszy okazał się brat Wojciech Maciejewski, tuż za nim uklasyfikował się brat Hubert Zawada, trzecie miejsce zajął brat Jerzy Nowak.Natomiast tarcza Wiosna trafiła w ręce brata Wojciecha Maciejewskiego który po raz drugi tego dnia wykazał się najcelniejszym okiem. Również jak w poprzedniej konkurencji drugie i trzecie miejsce zajęli bracia: Hubert Zawada i Jerzy Nowak.Trzecią i ostatnią konkurencję w strzelaniu do zapadek która okazała się niemniej emocjonująca wygrał brat Hubert Zawada.

Za udział w turnieju wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, a zwycięzcą składamy raz jeszcze gratulacje. 

Pierwszy turniej strzelecki Lubońskiego Bractwa Kurkowego

 

W niedzielę 17 lutego o godz. 13, na strzelnicy przy ul. Poniatowskiego w Luboniu, odbył się pierwszy turniej strzelecki Lubońskiego Bractwa Kurkowego:

W pierwszej i zarazem budzącej najwięcej emocji konkurencji w strzelaniu do Kura 1 miejsce zajał - brat Tomasz Kutzner, 2 - brat Zbigniew Kutzner, na 3 miejscu uklasyfikował się Kajetan Wawrzyniak.

Druga konkurencja o jakże atrakcyjną tarczę walentynkową przyniosła braciom również niemało wrażeń. Najlepszy okazał się brat Hubert Zawada, tuż za Nim znalazł się brat Robert Świerczyński, natomiast 3 miejsce zdobył brat Zbigniew Kutzner.

Tarczę z okazji Zakończenia Powstania Wielkopolskiego po dość długiej i zaciętej walce zdobył brat Mariusz Wawrzyniak, 2 miejsce zajął brat Robert Świerczyński, a na 3 miejscu znalazł się brat Krzysztof Konarski - obecny Król L.B.K.

Wszystkim braciom biorącym udział w turnieju serdecznie dziękujemy, a zwycięzcą jeszcze raz gratulujemy!Walne Zebranie członków Lubońskiego Bractwa Kurkowego

Dnia 9 lutego 2019 r. o godz 11.00 w budynku O.S.P. przy ul Żabikowskiej 36, odbyło się Walne Zebranie członków Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Obrady, na których poruszono wiele ważnych tematów, trwały dwie godziny. Na sobotnim zebraniu Zarząd LBK otrzymał absolutorium.

 

 

 

 

Trzecie spotkanie wigilijne Lubońskiego Bractwa Kurkowego


W piątek 7 grudnia 2018 r. w sali OSP w Luboniu odbyło się trzecie w historii spotkanie wigilijne Lubońskiego Bractwa Kurkowego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie.

 

 

 

Turniej Strzelecki o puchary niepodległościowe

 


W sobotę 10.11.2018, odbył się turniej niepodległościowy dla wszystkich miłośników strzelectwa z Lubonia i okolic.
Po zaciętej rywalizacji, w poszczególnych kategoriach pierwsze miejsca zdobyli:

         

- kobiet - Natalia Komorowska
- mężczyzn - Hubert Zawada
- dziewczyn do 18 lat - Vanessa Wojciechowska
- chłopaków do 18 lat - Bartosz Laskowski           

 

Dzień później, 11 listopada uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Barbary, dalszą ich część kontynuowano na placu bł. E. Bojanowskiego.
Po uroczystościach bracia udali się na strzelnicę gdzie odbyły się turnieje strzeleckie. 

Pierszy z nich, o tarczę niepodległościową, przyniósł uczestnikom wiele emocji, po zaciętej walce klasyfikacja wyglądała następująco:

  

1 miejsce - brat Robert Świerczyński
2 miejsce - brat Arkadiusz Podbylski
3 miejsce - brat Witold Jaśniaczyk


  

 

W kategorii - otwarte strzelanie do kura, trzy pierwsze miejsca zdobyli bracia:

1 - Kacper Wawrzyniak
2 - Zbigniew Jurga
3 - Roman GolińskiNatomiast w strzelaniu o tarczę pamięci Ryszarda Potockiego klasyfikacja ukształtowała się następująco:

1 – brat Dariusz Szmyt
2 – brat Witold Jaśniaczyk
3 – brat Dariusz Łopiński


 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz gościom którzy wzięli udział w turnieju i uroczystościach.

 

 


I Rocznica powstania strzelnicy

   W sobotę, 27 października 2018 r., w pierwszą rocznicę powstania strzelnicy pneumatycznej w Luboniu przy ul. Poniatowskiego 20, Lubońskie Bractwo Kurkowe zorganizowało uroczysty turniej strzelecki. O godzinie 13.00, podczas rozpoczęcia, przywitano gości przez Starszego Bractwa - Roberta Świerczyńskiego. Między innymi, na rocznicę przybyła zaproszona Pani Burmistrz Małgorzata Machalska która otrzymała legitymację Honorowego Członka Strzeleckiego Klubu Sportowego w Luboniu. Następnie turniej został otwarty, do rywalizacji przyłączyli się strzelcy z pobliskich Bractw Kurkowych. Turniej rozpoczęto w następujących konkurencjach:

Strzelanie do Kura, które po zaciętej walce wygrał W. Maciejewski, drugie miejsce zajał - Janusz Piasecki, trzecie -Zdzisław Kaczmarek.


W konkurencja Zapadki pierwsze miejsce zdobył - Wojciech Maciejewski, drugie - Jerzy Nowak, trzecie - Zdzisław Kaczmarek

W konkurencji - Pistolet Pneumatyczny najlepszym strzelcem okazał się - Wojciech Maciejewski, zaraz po nim - Marek Balcerek, na trzecim miejscu uklasyfikował się - Jerzy Nowak

Do Tarcza Brackiej najcelniej strzelał - W. Maciejewski,  tuż po nim - Z. Kaczmarek, trzecie miejsce zajał - J. Nowak

Ostatnia rywalizacja odbyła się do Tarczy Rocznicowej w której pierwszym i najlepszym okazał się brat W. Maciejewski, drugie miejsce zdobył - R. Świerczyński, trzecie - J. Nowak.Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w turnieju. 

       
III Rocznica Lubońskiego Bractwa Kurkowego

   Jubileusz rozpoczęto 9 września 2018 roku, o godzinie 10.00 mszą św. w kościele św. Jana Bosko w Luboniu. Podczas eucharystii został poświęcony ryngraf " DIAMENTY LUBONIA ".Bractwo ufundowało go jako symbol trzech wsi z których powstało miasto Luboń oraz trzech Powstańców, którzy zginęli w powstaniu a pochodzili z tych wiosek.

 


   Po zakończeniu mszy wszyscy zebrani goście przyjechali na strzelnicę w Ludwikowie koło Mosiny na turniej strzelecki z okazji III rocznicy założenia L.B.K. Wspólne pamiątkowe zdjęcie i wystrzał armatni był sygnałem rozpoczęcia turnieju strzeleckiego.Tradycyjnie w strzelaniu brali udział nie tylko bracia kurkowi ale również wszyscy miłośnicy strzelectwa. Jedną z konkurencji było strzelanie o ryngraf " DIAMENTY LUBONIA". Po zaciekłej rywalizacji trofeum a tym samym pierwsze miejsce zajął brat Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza, drugie miejsce zajął brat Marek Balcerek z Jutrosina, natomiast trzecie miejsce zajął brat Arkadiusz Podbylski z Lubonia.  W strzelaniu do tarczy dla gości najlepszym strzelcem okazał się brat Jerzy Nowak z Wrześni, drugie miejsce brat Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza a trzecie brat Marek Garwoliński z Poznania.

 

   W strzelaniu do tarczy dla pań najcelniejsze oko miała Małgorzata Szefer z Jutrosina, drugie miejsce wystrzeliła Lilianna Stanisławska z Dąbrówki a trzecie miejsce zajęła Maria Garwolińska z Poznania.


Następna rywalizacja odbyła się do tarczy Burmistrz Miasta Luboń i tak pierwszy i najlepiej strzelający to brat Ryszard Bura z Włoszakowic, drugie miejsce zdobył brat Marek Balcerek z Jutrosina, a trzecie miejsce przypadło bratu Zdzisławowi Kaczmarkowi ze Swarzędza.

 

   Do tarczy rocznicowej pierwszym, najlepszym strzelcem został brat Krzysztof Smoleński z Książa Wlkp., drugi to brat Marek Balcerek z Jutrosina i trzecie miejsce zajął brat Zdzisław Jakubowski z Kórnika. 


Tradycyjne strzelanie do kura to jedna wielka niewiadoma i tak po strzale brata Mieczysława Ciszewicza z Dolska kur spadł na ziemię, drugie miejsce przypadło bratu Zdzisławowi Jakubowskiemu z Kórnika, a trzecie miejsce zdobył brat Krzysztof Smoleński z Książa Wlkp..


Dziękujemy wszystkim za udział w turnieju i już dziś zapraszamy 27 października 2018 na godz. 13.00 na obchody I rocznicy powstania strzelnicy pneumatycznej w Luboniu przy ul. Poniatowskiego 20.

 

Król Żniwny A.D. 2018

   Dnia 15 sierpnia lubońscy bracia udali się do kościoła p.w. św. Barbary w Luboniu, aby w trakcie mszy poświęcić tarczę żniwną, którą fundatorem był starszy bractwa brat Robert Świerczyński. Po mszy na strzelnicy rozpoczął się turniej o godność Króla Żniwnego 2018 roku. Po emocjonującej rywalizacji zwyciężył brat Dariusz Szmyt, pierwszym rycerzem został brat Tomasz Kutzner a drugim rycerzem brat Zbigniew Kutzner. 

   W otwartym strzelaniu do kura zwycięzcą została Julia Przyjemska to po jej strzale kur spadł na ziemię, drugie miejsce zajął brat Witold Jaśniaczyk, a trzecie miejsce przypadło bratu Robertawi Przyjemskiemu.Turniej o tarczę Wojska Polskiego

   Lubońskie Bractwo Kurkowe dnia 29 lipca na strzelnicy pneumatycznej w Luboniu zorganizowało turniej strzelecki o tarczę Wojska polskiego. Do rywalizacji przyłączyli się strzelcy z pobliskich Bractw Kurkowych. Oprócz tarczy Wojska Polskiego była również tarcza Lato 2018, zapadki oraz konkurencja pistolet pneumatyczny.  


   Tradycyjnie turniej rozpoczęto strzelaniem do kura i tak po strzale brata Jerzego Nowaka - KBS Września kur spadł na ziemię. Drugie miejsce zdobył brat Andrzej Jujeczka z Poznańskiego Bractwa Kurkowego a trzecie miejsce brat Mariusz Wawrzyniak z Lubonia.


   Nastepnie rozpoczęto strzelanie w poszczególnych konkurencjach. Do tarczy Wojska Polskiego pierwsze miejsce zajął Jerzy Nowak z Wrześni, drugie miejsce Marek Balcerek - KBS Jutrosin, trzecie miejsce wystrzelił Robert Świerczyński z Lubonia.


   Strzelanie o tarczę Lato 2018 zakończyło się zwycięstwem brata Jerzego Nowaka, drugie miejsce zajał brat Witold Jaśniaczyk z Lubonia a trzecie miejsce zdobył brat Robert Świerczyński także z Lubonia.


   W strzelaniu do zapadek, pierwsze miejsce zdobył brat z Wrześni - Jerzy Nowak, drugi był brat Witold Jaśniaczyk a trzeci brat Zbigniew Kutzner z Lubonia.


   W konkurencji pistolet pneumatyczny zwycięzcą został brat Marek Balcerek z Jutrosina, drugie miejsce zajął brat Jerzy Nowak z Wrześni, natomiast trzecie miejsce wystrzelił brat Robert Świerczyński z Lubonia.Turniej Królewski

   W sobotnie przedpołudnie dnia 16 czerwca na otwartej strzelnicy w Śremie odbyło się strzelanie o godność Króla Kurkowego. Pierwszy raz w historii L.B.K. bracia strzelali z broni czarnoprochowej co jest jednocześnie powrotem do historycznych konkurencji Strzeleckich Bractw Kurkowych. Wystrzał armatni był sygnałem do rozpoczęcia turnieju.  


   Brat Grzegorz Dembiński złożył meldunek Starszemu Bractwa o rozpoczęciu zawodów strzeleckich. Następnie odśpiewano hymn bracki i strzelmistrz przypomniał o zasadach bezpieczeństwa na strzelnicy.


   Strzelanie przebiegało bardzo sprawnie pomimo ładowania pocisków po każdym strzale i każdorazowe kołkowanie tarczy. Najcelniejszym strzałem do tarczy wykazał sie brat Krzysztof Konarski i tym samym zdobył tytuł Króla Kurkowego 2018 roku. Pierwszym rycerzem został brat Zbigniew Kutzner, miejsce drugiego rycerza przypadło bratu Januszowi Piaseckiemu. Po ogłoszeniu wyników Starszy Bractwa jako ustepujący Król uroczyście przekazał następcy łańcuch i szablę królewską.   W otwartym strzelaniu do kura zwycięzcą został brat Jerzy Skwierzyński, to po jego strzale kur upadł na ziemię, drugie miejsce brat Dariusz Szmyt, a trzecie brat Janusz Piasecki.


  


Obchody 3-go Maja

   Dnia 3-go maja w czwartek odbyły się jak co roku uroczystości obchodów Święta Konstytucji. Bractwo brało czynny udział prowadząc  uroczystość. Do kościoła pw. św. Barbary w Luboniu na uroczystą mszę św. wprowadzono poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną prowadziła orkiestra dęta z Mosiny. Po zakończeniu mszy św. poczty sztandarowe w asyscie orkiestry przeszły na plac bł. E. Bojanowskiego na dalszą część programu.Wystrzał armatni Braci Kurkowych z Lubonia był ostatnim elementem obchodów po czym zaproszono wszystkich na strzelnicę pneumatyczną przy ul. Poniatowskiego 20 w Luboniu na turniej strzelecki.   Na strzelnicy dla gości przygotowano grochówkę, słodkie przekąski, kawę i herbatę a dla zwycięzców turnieju nagrody. W turnieju brało udział wielu chętnych lubonian jak również goście z poza Lubonia, kategoria otwarta gdzie kobiety rywalizują razem z mężczyznami, jako ciekawostka najmłodszy zawodnik turnieju miał 10 lat. Zwycięzcami okazały się trzy kobiety. I tak pierwsze miejsce i tarczę 3-cio Majową zdobyła Pani Hanna Przyjemska, drugie miejsce Dorotra Szajkowska ( UNIWERSYTET III WIEKU w LUBONIU ) i trzecie miejsce zdobyła Irena Czerwińska ( UNIWERSYTET III WIEKU w LUBONIU ). Bractwo dziekuje wszystkim za tak liczne przybycie i zaprasza na kolejny turniej.   W sobotę 5-go maja odbył się turniej strzelecki Lubońskiego Bractwa Kurkowego o tarczę 3-go Maja. W zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajął brat Witold Jaśniaczyk, drugie miejsce zdobył brat Robert Świerczyński-Starszy Bractwa i trzecie miejsce zajął brat Arkadiusz Podbylski. W otwartym strzelaniu do kura również nie brakowało emocji, i tak po strzale brata Roberta Świerczyńskiego kur spadł na ziemię, drugie miejsce brat Tomasz Kutzner a trzecie zajął brat Zbigniew Kutzner. W konkurencji "zapadki" najlepszym strzelcem okazał się brat Zbigniew Kutzner zdobywajac najwiekszą liczbę zestrzelonych zapadek. 

 


Tarcza Walentynkowa 2018

   W niedzielę 18 lutego odbył się pierwszy Turniej Walentynkowy na strzelnicy brackiej w Luboniu. Na strzelnicę przybyli goście z KBS-Mosina. Do tarczy walentynkowej strzelano  konkurencję " finał australijski" polegającą na eliminowaniu strzelca o jak najmniejszej liczbie punktów z jednego strzału. Tarczę zdobył brat Witold Jaśniaczyk, natomiast kura wystrzelił brat Mariusz Wawrzyniak. W konkurencji zapadki pierwsze miejsce zajął brat Robert Świerczyński.Turniej z broni pneumatycznej

  26 listopada odbył się pierwszy turniej strzelecki z karabinków pneumatycznych na strzelnicy w Luboniu. Wśród zaproszonych gości na turniej przybył Prezes Zjednoczenia KBS RP Adam Gołembowski, Prezes KBS Okręgu poznańskiego Jan Mazur, delegacja z KBS Kórnicko - Bnińskiego, bracia z Mosiny oraz Puszczykowsko - Mosińskiego KBS.Odbyło się historyczne strzelanie do kura w którym pierwsze miejsce zajął brat Tomasz Kutzner, drugie miejsce  Prezes Okręgu poznańskiego Jan Mazur, natomiast trzecie miejsce przypadło bratu Zbigniewowi Kutznerowi. 


  Odbyło się równie strzelanie do pamiątkowych tarcz. Do tarczy lubońskiej strzelnicy pierwsze miejsce zdobył brat Wojciech Maciejewski z Puszczykowsko - Mosińskiego KBS, drugie miejsce brat Wiesław Strączkowski i trzecie brat Robert Świerczyński. Drugą tarczę Lubonia wygrał również brat Wojciech Maciejewski, drugie miejsce wystrzelił brat Zbigniew Kutzner, natomiast trzecie miejsce zajął brat Janusz Piasecki.  Wszystkim przybyłym bardzo dziękujemy i zapraszamy na następne strzelanie.


Turniej niepodległościowy

  Na strzelnicy w Ludwikowie koło Mosiny 12 listopada odbył się turniej niepodległościowy- kontynuacja obchodów Święta 11 Listopada. Oprócz tarczy brackiej, przygotowano tarczę dla gości i otwarte strzelanie do kura. Najlepszym strzelcem wśród braci okazał się brat Mariusz Wawrzyniak, drugie miejsce zajął brat Wiesław Strączkowski, natomiast trzecie miejsce zdobył brat Roman Goliński.

   

  Organizowane przez Bractwo turnieje są licznie odwiedzane przez sympatyków strzelectwa. W tym dniu goście przybyli z całymi rodzinami. Tarcza dla nich przeznaczona cieszyła się ogromnym powodzeniem.


  W otwartym strzelaniu do kura jak zawsze brali udział zaproszeni goście oraz bracia. Po kilku kolejkach kur spadł na ziemię po strzale brata Dariusza Łopińskiego. Drugie miejsce zajął brat Dariusz Szmyt a trzecie brat Stanisław Maciejewski z Puszczykowsko- Mosińskiego Bractwa Kurkowego.


Dziękujemy wszystkim przybyłym na turniej, jednocześnie zapraszamy ponownie na najbliższe strzelanie.Obchody 11-Listopada

  W ten jakże uroczysty dzień Bratwo miało do wykonania dwa zadania. Jako pierwsze to udział orkiestry w czasie trwania biegu niepodległościowego oraz wykonanie salw czarnoprochowych w czasie startu i na mecie.

 


  Drugie zadanie dla braci w tym dniu to wieczorna msza św. za Niepodległą Polskę w kościele pw. św. Barbary w Luboniu. Wprowadzenie pocztów sztandarowych i udział w mszy św. zakończył obchody Święta 11-Listopada. 


Arcybiskup w Luboniu

  W niedzielę 5 listopada w parafii pw. św. Jana Bosko w Luboniu odbyła się msza św.której przewodniczył abp. Stanisław Gądecki. Ceremonia transmitowana w telewizji Polonia była kontynuacją procesu beatyfikacji ks.Stanisława Streicha, pierwszego proboszcza owej parafii. W kościele licznie pojawiły sie poczty sztandarowe a wśród nich prowadzący bracia z Lubońskiego Bractwa Kurkowego.

 


  Bracia po raz drugi uczestniczyli we mszy św. prowadzonej przez arcybiskupa. Po uroczystości dostąpili zaszczytu spotkania z arcybiskupem i zrobienia pamiątkowej fotografii.


Bracia mają nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta tak zacnej osobistości w naszym mieście.

Bracka Strzelnica Pneumatyczna

  Dnia 27 października z inicjatywy Lubońskiego Bractwa Kurkowego miało miejsce uroczyste otwarcie strzelnicy pneumatycznej w Luboniu. Przeciecia wstegi dokonała Pani Burmistrz Małgorzata Machalska w towarzystwie Starszego Bractwa.Strzelnica została też poświęcona przez kapelana Bractwa ks. kanonika Karola Biniasia. Odano też pierwsze strzały z karabinków. Wszystkich zaproszonych gości zaproszono na poczęstunek podzcas którego przedstawiciele LOK z Poznania wręczyli srebrne medale za zasługi dla LOK, Pani Burmistrz oraz bratu Januszowi Piaseckiemu.  Pomnik Brata Kurkowego

   Dnia 16 września delegacja Lubońskiego Bractwa Kurkowego brała udział w obchodach odsłonięcia pomnika brata kurkowego w parku Szelągowskim w Poznaniu. Na uroczystość przybyły bractwa z całej Polski, jednoczesnie obchody dotyczyły również 50-lecia reaktywacji ZKBS RP. Odsłonięcie i poświecenie pomnika oraz przemówienia zakończono wystrzałami z armat czarnoprochowych na wiwat.Pierwsza Rocznica świecenia Sztandaru

  Niedziela, 10 września to wyjątkowy i najważniejszy dzień dla Lubońskiego Bractwa Kurkowego. To jubileusz pierwszej rocznicy święcenia Sztandaru, który rozpoczęto uroczystą mszą św. w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Na nabożeństwo przybyły delegacje z  wielkopolskich Bractw Kurkowych ze sztandarami.


  Po mszy bracia i goście spotkali się na strzelnicy w Ludwikowie koło Mosiny. Starszy Bractwa przywitał wszystkich bardzo serdecznie, a następnie miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie nowego członka LBK Mariusza Wawrzyniaka. Wystrzał armatni dał sygnał, że jubileuszowy turniej strzelecki został otwarty.  


  Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym i już dziś zapraszamy na następne strzelanie Lubońskiego Bractwa Kurkowego.

Turniej Żniwny

   Kolejne ważne strzelanie brackie to Turniej o Godność Króla Żniwnego.W sobotnie przedpołudnie 15 lipca na strzelnicy w Ludwikowie bracia z LBK rywalizowali o tytuł królewski. Najlepszy strzał oddał brat Robert Świerczyński i tym samym zdobył tytuł Króla Żniwnego na rok 2017. Pirwszym rycerzem został brat Dariusz Łopiński, a tytuł drugiego rycerza zdobył brat Robert Przyjemski.
    W strzelaniu do tarczy dla gości pierwsze miejsce wystrzeliła Hanna Przyjemska, drugie miejsce zdobyła Julia Przyjemska, natomiast na trzecim miejscu uplasowala się Anna Stelmach.   W otwartym strzelaniu do kura pierwsze miejsce zdobył brat Tomasz Kutzner-to po jego strzale kur upadł na ziemię. Drugie miejsce przypadło bratu Krzysztofowi Urbankowi, a trzecie miejsce zajął brat Jerzy Skwierzyński.


Kolejne strzelanie Lubońskiego Bractwa Kurkowego odbędzie się 10 września na strzelnicy w Ludwikowie.Turniej Królewski

    Dnia 3 czerwca odbył się turniej strzelecki o Godność Króla Zielonoświatkowego na strzelnicy w Ludwikowie. Najlepszym strzelcem okazał się brat Robert Świerczyński - który obronił tytuł i został Królem Kurkowym na 2017 rok. Drugie miejsce i tytuł 1 Rycerza uzyskał brat Roman Goliński, natomiast trzecie miejsce i tytuł 2 Rycerza otrzymał Dariusz Łopiński. Zwycięzcy zostali uchonorowani medalami brackimi. Król tradycyjnie dostał szablę - jako symbol honorowej władzy brackiej.


    W otwartym strzelaniu do kura najleprzy był brat Mikołaj Popławski. To po jego strzale kur upadł na ziemię. W tym stzrelaniu drugi był brat Stanisław Rembowski, a trzeci brat Zenon Mańkowski. Zwycięzcy reprezentują Mosińsko -Puszczykowskie Bractwo Kurkowe.    Następne strzelanie o Godność Króla Żniwnego odbędzie się 15 Lipca na terenie strzelnicy w Ludwikowie.Uroczystości 3-go Maja

    W tym roku uroczystości dnia 3-go Maja, to kolejny projekt Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Uroczystą mszą świętą w kościele pw św. Barbary w Luboniu w asyscie pocztów sztandarowych rozpoczęto obchody dnia Konstytucji 3-go Maja. Nastepnie orkiestra dęta z Mosiny przeprowadziła wszystkie poczty sztandarowe pod pomnik na plac E. Bojanowskiego. Po przywitaniu władz miasta i wszystkich zebranych, orkiestra zagrała hymn państwy a chwilę później, wypuszczono gołębie na znak pokoju. Prowadzacy uroczystość brat Robert Przyjemski przedstawił krótką genezę Konstytucji 3-go Maja a następnie chór "Bard" zaspiewał dwa utwory ze swojego bogatego repertuaru. Przy akompaniamencie werbla zostały złożone więzanki kwiatów przez delegacje przybyłe na uroczystość. Pod koniec bracia wystrzelili trzy salwy armatnie na wiwat. Krótkie wystapienie miała też Burmistrz Miasta Luboń Pani Małgorzata Machalska. Na zakończenie brat Robert serdecznie wszystkim podziekował i zaprosił na turniej strzelecki na strzelnicę w Ludwikowie k/Mosiny.
  

   Po przybyciu na strzelnicę bracia przystapili do strzelania o tarczę konstytucyjną. W tym roku pierwsze miejsce zdobył brat Krzysztof Urbanek, drugie miejsce wystrzelił brat Janusz Piasecki a trzecie miejsce brat Paweł Dybczyński.    Dla gości przybyłych do Ludwikowa, Bractwo przygotowało poczęstunek oraz rywalizację strzelecką o Tarczę dla Pań i Tarczę dla Gości. Tarcze dla Pań wystrzeliła Hanna Przyjemska, drugie miejsce zajęła Beata Świerczyńska, a trzecie Roma Dybczyńska.    Następną tarczę dla Gości, po długiej rywalizacji zdobyła Hanna Przyjemska, drugie miejsce wystrzelił Marcin Antczak a trzecie miejsce zajęła Pani Agnieszka Antczak.


   

    Tradycyjnie odbyło się otwarte strzelanie do kura i po raz kolejny w tym dniu zwycięzcą została Hanna Przyjemska, to po jej strzale kur upadł na ziemię, drugie miejsce zdobył brat Krzysztof Urbanek, a trzecie przypadło bratu Robertowi Przyjemskiemu.


    

   Wszystkim miłośnikom strzelectwa bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy na następne turnieje.
 Wernisaż bracki

   

   Dnia 18 kwietnia o godzinie 17.00 na sali głównej Biblioteki Miejskiej w Luboniu odbył się pierwszy w historii wernisaż  brackich trofeów. Gospodarzem wystawy był brat Marek Balcerek z Bractwa Kurkowego z Jutrosina. Na prelekcję przybyli bracia kurkowi z Mosiny, Puszczykowa, Jutrosina i Lubonia oraz sympatycy Bractwa. W swojej wieloletniej przygodzie z Bractwem brat Marek zdobył między innymi Króla Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP w latach 2003 - 2006, oraz wiele zaszczytnych tytułów z całej Polski.

    Marek Balcerek jest współtwórcą ( reaktywacji Bractwa w Jutrosinie ) i Starszym Bractwa Jutrosińskiego, to osoba o wieloletnim doswiadczeniu i ogromnej wiedzy. Poruszył takie tematy jak powstanie Bractw Kurkowych w Polsce i ich cele, geneza nazwy Kurkowe, nadmienił o patronie św. Sebastian i kilka ciekawostek oraz anegdot brackich.       Prezentowane przez brata m.in : tarcze, biala broń, pistolety, medale, ordery i odznaczenia, fotografie, nagrody oraz inne trofea wzbudziły duże zainteresowanie i podziw wśród uczestników tego niecodziennego wernisażu. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem wielu lubonian w różnym wieku. Można sadzić, że to nie było ostatnie spotkanie z wystawą Bractw Kurkowych.

       Dęby Katyńskie

   Pod nazwą Dęby Katyńskie został wykonany pierwszy projekt Lubońskiego Bractwa Kurkowego w 2017 roku. Dnia 18 marca 2017 roku z inicjatywy Bractwa zostały posadzone dwa dęby pamięci. Umieszczono przy nich tabliczki pamiątkowe dwóch Lubonian zamordowanych przez NKWD w Rosji. Pierwszy dąb wkopano na skwerze przed Ośrodkiem Kultury dla uczczenia Adama Sieberta, który urodził się 24.11.1902 roku. Był geodetą, porucznikiem rezerwy Wojska Polskiego. Został wywieziony i zamordowany w Charkowie w kwietniu 1940 roku. Pośmiertnie nadano mu stopień kapitana. 
   Drugi dąb posadzono przy kościele św.Jana Pawła II dla Adama Malinowskiego. Urodzony 20.07.1904 roku, byl starszym posterunkowym Policji Państwowej. Po zamordowaniu ks. Stanisława Streicha badał związki zabójcy ze strukturami KPP ( Komunistyczna Partia Polska ) w tutejszych zakładach przemysłowych. Zamordowany w kwietniu 1940 roku w Twerze. Pośmiertnie nadano mu stopień aspiranta Policji Państwowej.   Na uroczystość poświecenia przybyli: Pani Burmistrz i władze miasta, Pani dyrektor Domu Kultury oraz przedstawiciele kościoła. Liczną grupę stanowiły też dzieci z okolicznych szkół. Najwiekszą jednak niespodzianką było przybycie Pani Wandy Kubackiej wraz z mężem, którzy od wielu lat związani są z lubońskim harcerstwem. Dla Pani Wandy, Adam Malinowski był wujem, którego ostatni raz widziała w sierpniu 1939 roku.

Po uroczystym poświęceniu dębów odbyła sie msza św. w intencji pomordowanych w kościele św. Jana Pawła II przy ul. Źródlanej w Luboniu.Walne Zebranie Członków LBK

  Dnia 17 lutego w siedzibie Bractwa przy ul. Żabikowskiej odbyło się walne zebranie Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Przyjęto sprawozdanie z działalności Bractwa za rok 2016, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej. Przyjęto kilka uchwał dotyczących absolutorium dla zarządu, statutu, odwołania i przyjęcia nowego członka Komisji Rewizyjnej, odwołania czterech członków zarządu i planu na rok 2017. W ramach wolnych głosów i wniosków dyskutowano o projektach współfinansowanych przez miasto Luboń i działaniach statutowych.

 


Turniej Walentynka 2017

  Pierwszy w 2017 roku turniej strzelecki o Tarczę Walentynkową odbył się 10 lutego na strzelnicy w Poznaniu. Spośród 11 braci strzelających do tarczy walentynkowej najcelniejsze oko miał brat Robert Świerczyński, drugie  miejsce wystrzelił brat Mikołaj Popławski a trzecie miejsce zdobył bratu Dariusz Łopiński.


 

  Strzelanie do kura to dla braci zawsze wielka loteria i bardzo dużo emocji. Kur upadł na ziemię po strzale brata Dariusza Szmyta, drugie miejsce zajął Brat Wiesław Strączkowski a trzecie miejsce przypadło bratu Dariuszowi Łopińskiemu.  Wszyscy bracia byli bardzo zadowoleni ze swoich wyników strzeleckich i już postanowili trenować do następnych zawodów.  Wigilia L.B.K. 2016

 

  Dnia 13 grudnia na sali głównej w budynku OSP w Luboniu, odbyła się Kolacja Wigilijna Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Spotkanie opłatkowe zaszczycili swoja obecnością: Pani Burmistrz z mężem, Komendant Komisariatu Policji w Luboniu z małżonką, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz miłośnicy Bractwa i bracia z żonami.

  Starszy Bractwa uroczyście wszystkich powitał, odśpiewano hymn bracki, odmówiono modlitwę po czym składano sobie życzenia dzieląc się opłatkiem.

  Wszyscy przybyli zasiedli do świątecznej kolacji gdzie w miłej atmosferze spędzono czas do późnych godzin wieczornych.
 

 Uroczystości 11-go Listopada

  Obchody Dnia Niepodległości dla Lubońskiego Bractwa Kurkowego rozpoczęły się o godz. 16:00 uroczystą mszą w kościele pw. św Barbary, w której uczestniczyły władze miasta, licznie przybyłe poczty sztandarowe, strzelcy oraz grupa rekonstrukcyjna. Po zakończeniu eucharystii poczty sztandarowe zostały wyprowadzone z kościoła i przeprowadzone pod pomnik na plac E. Bojanowskiego.

   Wartę przy pomniku wystawili harcerze, a zuchy trzymały zapalone pochodnie. Następnie w kolejności ustawiono poczty sztandarowe w szpaler oraz Strzelców i pluton Powstańców Wlkp. z grupy rekonstrukcyjnej.

 
  Na placu przed pomnikiem odbyła się krótka ale jakże wymowna scenka grupy rekonstrukcyjnej, przemówienie Pani Burmistrz Małgorzaty Machalskiej i pieśni patryiotyczne wykonane przez chór " Bard ". Następnie przy akompaniamencie werbla wszystkie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem. Na koniec wystrzelono na wiwat dwie salwy armatnie z okazji Dnia Niepodległości. 
Poświecenie Sztandaru

  Dnia 18 września 2016 roku Lubońskie Bractwo Kurkowe świętowało rocznicę powstania bractwa oraz uroczyste poświęcenie sztandaru.

  Przed Mszą świętą złożono wiązankę kwiatów przy Krzyżu Milenijnym na skrzyżowaniu ulic Powstańców Wlkp. i Puszkina, po czym zostały wystrzelone dwie salwy armatnie.


  Następnie wszystkie delegacje udały się do kościoła pw. św. Jana Bosko gdzie o godzinie 10:00 kapelan bractwa ks. Karol Biniaś odprawił uroczystą Mszę św. Na początku wszystkich obecnych w światyni bardzo serdecznie powitał Starszy Bractwa Robert Świerczyński.

  Po zakończeniu Mszy św. zotali wyczytani wszyscy darczyńcy, sympatycy i członkowie LBK po czym nastapiło symboliczne wbicie 29 pozłacanych gwoździ na drzewcu sztandaru.

  Kolejna część uroczystości to poświęcenie sztandaru: matką chrzestną  została burmistrz Małgorzata Machalska, natomiast ojcem chrzestnym - Michał Sobolewski - właściciel firmy, w której sztandar wykonano. W ich asyscie kapelan poświęcił sztandar, który ceremonialnie został przekazany Starszemu Bractwa - Robertowi Świerczyńskiemu a dalej oddany na ręce pocztu sztandarowego, który stanowili: Paweł Dybczyński, Roman Goliński i Dariusz Łopiński.


 

  Następnie brat Jan Strugarek poprowadził kilkanaście obecnych pocztów sztandarowych z całej wielkopolski oraz liczne delegacje z kościoła do Krzyża Milenijnego na wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

 

   W dalszej części dnia wszyscy Bracia Kurkowi i zaprzoszeni goście przenieśli się na strzelnicę w Ludwikowie koło Mosiny, gdzie odbył sie turniej strzelecki. Przed rozpoczęciem strzelania miały miejsce krótkie przemówienia i wręczanie dyplomów gratulacyjnych oraz upominków od przybyłych delegacji z okazji rocznicy LBK. Przy okazji święta Lubońskiego Bractwa Kurkowego bracia złożyli życzenia urodzinowe najstarszemu Bratu Kurkowemu w Polsce - płk.r. Tadeuszowi Janowskiemu, który w przeddzień uroczystości skończył 90 lat.

  W turnieju do zdobycia było sześć tarcz: Rocznicowa, dla Pań, Bracka, dla Gości, Prezesów, Ludwikowa i tradycyjne strzelanie do Kura.

  Obchody rocznicowe trwały do późnych godzin wieczornych, a Lubońskie Bractwo zaprosiło wszystkich gości za rok.


Królewski Turniej Strzelecki

Turniej Strzelecki o Godność Króla Żniwnego odbył się 16.07.2016 roku na strzelnicy w Ludwikowie.

W samo południe rozpoczeła się rywalizacja o królewskie trofeum. I tak Króla Żniwnego w tym roku

wystrzelił Brat Mikołaj Popławski, pierwszym Rycerzem został Brat Andrzej Koprowski natomiast drugi Rycerz to   

Wiesław Strączkowski.
 


 

Podczas tego samego turnieju była również tarcza fundacyjna z nagrodami. Najlepszym strzałem okazał się

Mikołaj Popławski, drugie miejsce Robert Przyjemski a trzecie miejsce przypadło Hannie Przyjemskiej.
Tradycyjnie odbyło się strzelanie do kura i tak po strzale Hanny Przyjemskiej kur spadł na ziemię, drugie miejsce

zajął Brat Wiesław Strączkowski a trzecie miejsce przypadło Bratu Stanisławowi Maciejewskiemu.
Dziękujemy wszystkim za udzieł i zapraszamy na następne strzelanie.
Turniej o Godność Króla Kurkowego


   Dnia 14.05.2016 roku na strzelnicy w Ludwikowie odbył się pierwszy Turniej Strzelecki o tytuł Króla  Lubońskiego Bractwa Kurkowego. Licznie przybyli Bracia z rodzinami i zaproszeni goście.

 

 

   W strzelaniu do Tarczy Królewskiej najcelniejszym okiem i wprawną dłonią wykazał się Brat Robert Świerczyński- Starszy Bractwa. Pierwszym rycerzem został Brat Robert Przyjemski - Strzelmistrz Bractwa.Natomiast miejsce drugiego rycerza przypadło Bratu Dariuszowi Łopińskiemu - Komendantowi Bractwa.Po odczytaniu zwycięzców odbyło się uroczyste wręczenie medali , a zwycięzca został Intronizowany na Króla Kurkowego i otrzymał szablę.
 

 

 

 

 

 

   W otwartym strzelaniu do kura uczestniczyli również zaproszeni goście. Po strzale Brata Roberta Przyjemskiego kur spadł na ziemię, drugie miejsce zajął Brat Paweł Wolniewicz - Sekretarz Bractwa a trzecie miejsce przypadło Bratu Pawłowi Dybczyńskiemu - Skarbnik Bractwa.

 


 

 

OBCHODY 3-go MAJA

 

   W dniu 3.05.2016 roku Bracia uczestniczyli w mszy św. w kościele pw. św.Barbary. Po uroczystej mszy odbył się przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik na placu Bojanowskiego. Następnie krótkie przemówiewnie  Burmistrza Miasta Luboń, przedstawienie wykonane przez młodzież szkolną i złożenie wiązanek pod pomnikiem. Na końcu Bracia oddali trzy wystrzały armatnie na WIWAT.

Po uroczystosciach Bracia i zaproszeni Lubonianie przejechali na strzelnicę do Ludwikowa k/Mosiny. Bracia odbyli regulaminowe strzelanie do tarczy 3-cio Majowej. Najlepszym strzelcem okazał się Brat Robert  Przyjemski, drugie miejsce zajął Brat Wiesław Strączkowski, trzecie miejsce Brat Robert Świerczyński - Starszy Bractwa.

   Do tarczy "Lubońskiej" pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Koprowska, drugie miejsce Brat Robert Przyjemski i trzecie Aleksander Koprowski.

   Tarcza dla Pań cieszyła się dużym zainteresowaniem ale najleprzym strzelcem okazała się Rosanna Wolniewicz, drugie miejsce zajęła Gabriela Świerczyńska, natomiast trzecie miejsce zajęła Hanna Przyjemska.

   W otwartym strzelaniu do kura udział wzięli wszyscy zaproszeni goście i sympatycy Bractwa i tak po strzale Hanny Przyjemskiej kur spadł na ziemię, drugie miejsce przypadło Justynie Rogal, a trzecie miejsce zajął były   Burmistrz Miasta Luboń Pan Dariusz Szmyt.

 

  

 

Pierwszy Turniej strzelecki

   Dnia 12.02.2016 roku miał miejsce pierwszy historyczny Turniej Strzelecki Lubońskiego Bractwa Kurkowego o tarczę Walentynkową. Strzelanie odbyło się na strzelnicy WKS Grunwald w Poznaniu. Pierwsze miejsce do tarczy okolicznościowej zajął Brat Mikołaj Popławski, drugie miejsce zdobył Brat Robert Świerczyński a trzecie przypadło Bratu Dariuszowi Łopińskiemu. Natomiast w strzelaniu do kura najlepszy był Brat Jan Strugarek, to po jego strzale kur upadł na ziemię. Drugie miejsce przypadło Bratu Wiesławowi Strączkowskiemu a trzecie zajął Brat Mikołaj Popławski.